Mutfak

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma ve Renk Kullanımı

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma ve Renk Kullanımı

Mutfak dekorasyonu denilince öncelikle dolaplar ve beyaz eşya düşünülmektedir. Oysa renkler ve aydınlatma da mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken çok önemli unsurlardır. Şık bir mutfakta renk uyumu olmalıdır. Renklerin doğru olarak algılanması için de doğru ışıklandırma çok önemlidir.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma ve Renk Kullanımı

Mutfak öncelikle doğal aydınlatmalı olmalıdır. Mutfakta pencere varsa mümkün olduğunca doğal ışığın içeri girmesi sağlanmalıdır. Ayrıca mutfak perdeleri ışığı engellememelidir.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler2

Doğal ışık yeterli değilse doğru ışıklandırma yapılmalıdır. Mutfak zemininde ve dolaplarda sıcak renkler seçildiğinde dahi doğru ışıklandırma yapılmazsa sıkıcı ve donuk bir görüntü oluşur. Kadınlar için evin önemli bir bölümünü oluşturan mutfakların ferah ve pozitif enerji vermesi çok önemlidir, bunun için de doğru ışıklandırma gereklidir.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler3

Mutfak dekorasyonunda beyaz eşya, dolaplar, mutfak rafları, akıllı mutfak aletleri ve mutfak araç gereçleri önemli bir yer tutmaktadır. Bütün bunların uyumlu ve güzel görünmesini dağlamak için doğru ışıklandırma yapılmalıdır.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler4

Küçük mutfaklarda nötr renk kullanmak avantaj sağlar. Açık renk kullanarak küçük mutfağı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Zeminin ve mutfak dolaplarının açık renk olması mutfağın büyük görünmesini sağlar. Mutfağınız küçük olsa dahi her yeri açık renk olması gerekmez canlı renklere sahip küçük aksesuar ve mutfak gereçleri ile pozitif bir enerji elde edebilirsiniz.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler5

Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerden biride baskın renklerin göz yormayacak şekilde kullanılmasıdır. Hazır mutfak satın alacaksanız mutfak modelini buna uygun seçmelisiniz.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler6

Evlerde genellikle salonda veya balkonda beslenen canlı çiçeklere mutfakta da yer verilmelidir. Dekorasyonda kullanılan doğal bitkiler ile mutfağınızın enerjisini yükseltebilirsiniz.

mutfak-dekorasyonunda-aydınlatma-renkler7

Mutfağınız doğal enerji almıyorsa mutfaktaki kasvetli havayı dağıtmak için cam ve mermer yüzeyler kullanmak aydınlatmanın etkisini arttırmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Küçük mutfaklarda açık renkler iyi sonuç veriyor tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu