Mutfak

İskandinav Tarzı Mutfak Modelleri

Mutfağınızı tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda tasarlarken size ilham verebilecek en şık İskandinav mutfak modelleri ile ilgili resimleri aşağıda ulaşabilirsiniz. Sadeliğin ve şıklığın harmanlandığı, renk ve desenlerin en güzel kombinasyonları oluşturduğu mobilya ve İskandinav tarzı dekorasyon fikirleri; estetik bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır.

İskandinav Tarzı Mutfak Modelleri
İskandinav Tarzı Mutfak Tasarımı

İskandinav tarzı tasarım nedir?

Aralarında Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerin yer aldığı Kuzey Avrupa ülkelerine İskandinav ülkeleri de denir. Bu ülkelerde sıklıkla tercih edilen tasarım dilini ise İskandinav tarzı tasarım olarak adlandırabilmek mümkündür. Yirminci yüzyılın ortalarına doğru gelişen bu tasarım anlayışının karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mümkün mertebe doğal ışıklardan faydalanılır. Odalarda ise hafif şiddetli ışıklar tercih edilir.
  • Mobilyalarda doğal materyaller tercih edilir. Ayrıca “ne kadar az, o kadar iyi” anlayışıyla tasarımlarda çok fazla eşyaya yer verilmez.
  • Sadelik ve şıklığın bir arada yer alması sağlanır. Hem küçük odalarda, hem de geniş alanlarda İskandinav tarzı tasarımları tercih edebilmek mümkündür.
İskandinav Mutfak Stili
İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu
İskandinav Tarzı Mutfak

Büyüleyici güzellikteki İskandinav mutfakları İskandinav tarzı mutfaklar ın en önemli unsurları arasında masalar ve sandalyeler yer alır. Özellikle masaların açılır kapanabilir olmasına özen gösterilir. Grinin farklı tonları, açık sarı ve yumuşak yeşil tonları da mutfaklara hakim renktir. Doğal görünüm için çoğunlukla ahşaptan imal edilen ve metal ayaklı yemek masaları kullanılır. Tepeden sarkan lamba çözümleri de İskandinav mutfaklarında sıklıkla karşılaşabileceğiniz tasarım detayları arasında yer alır.

İskandinav Mutfak
Modern mutfak dekorasyonu
İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu