İskandinav Tarzı Mutfak Modelleri

Mutfağınızı tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda tasarlarken size ilham verebilecek en şık İskandinav mutfak modelleri ile ilgili resimleri aşağıda ulaşabilirsiniz. Sadeliğin ve şıklığın harmanlandığı, renk ve desenlerin en güzel kombinasyonları oluşturduğu mobilya ve İskandinav tarzı dekorasyon fikirleri; estetik bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır.

İskandinav Tarzı Mutfak Modelleri
İskandinav Tarzı Mutfak Tasarımı

İskandinav tarzı tasarım nedir?

Aralarında Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerin yer aldığı Kuzey Avrupa ülkelerine İskandinav ülkeleri de denir. Bu ülkelerde sıklıkla tercih edilen tasarım dilini ise İskandinav tarzı tasarım olarak adlandırabilmek mümkündür. Yirminci yüzyılın ortalarına doğru gelişen bu tasarım anlayışının karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mümkün mertebe doğal ışıklardan faydalanılır. Odalarda ise hafif şiddetli ışıklar tercih edilir.
  • Mobilyalarda doğal materyaller tercih edilir. Ayrıca “ne kadar az, o kadar iyi” anlayışıyla tasarımlarda çok fazla eşyaya yer verilmez.
  • Sadelik ve şıklığın bir arada yer alması sağlanır. Hem küçük odalarda, hem de geniş alanlarda İskandinav tarzı tasarımları tercih edebilmek mümkündür.
İskandinav Mutfak Stili
İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu
İskandinav Tarzı Mutfak

Büyüleyici güzellikteki İskandinav mutfakları İskandinav tarzı mutfaklar ın en önemli unsurları arasında masalar ve sandalyeler yer alır. Özellikle masaların açılır kapanabilir olmasına özen gösterilir. Grinin farklı tonları, açık sarı ve yumuşak yeşil tonları da mutfaklara hakim renktir. Doğal görünüm için çoğunlukla ahşaptan imal edilen ve metal ayaklı yemek masaları kullanılır. Tepeden sarkan lamba çözümleri de İskandinav mutfaklarında sıklıkla karşılaşabileceğiniz tasarım detayları arasında yer alır.

İskandinav Mutfak
Modern mutfak dekorasyonu
İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutfak

Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Küçük mutfağınızda büyük mutluluklar yaşamak için makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Küçük bir mutfağı büyük göstermenin belli başlı yolları vardır. Bunlardan en önemli ikisi ufak tefek görsel hileler ve ikincisi maalesef biraz daha zor olanı ise mevcut alanı en iyi şekilde değerlendirme çabasıdır. Çabasıdır diyorum çünkü bu işlem bir hayli zorlayıcı olabilir. Maalesef bazı müteahhitler […]

Devamını oku
Mutfak

Mavi Beyaz Renkli Mutfak Tasarımları

Mutfak dekorasyonunda Akdeniz esintisini solumak istiyorsanız, mavi ve beyaz renklerini kullanarak tatmin edici bir şıklığı elde edebilmeniz mümkündür. Genelde Akdeniz yöresindeki tek katlı evlere hakim olan bu renkler; ülkemizin tatil yörelerinin yanı sıra Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi diğer birçok Akdeniz ülkesinde de sıklıkla kullanılır. Evlerin dış görünüşünün yanı sıra iç dizaynında da pekala bu […]

Devamını oku
Küçük mutfaklarda asakılarla çözüm
Mutfak

Küçük Mutfaklar İçin Tasarım İpuçları

Küçük Mutfaklar Evinizdeki odaları nasıl daha geniş ve ferah gösterebileceğiniz noktasında yeteri kadar kafa yorduysanız, sizin için güzel bir haberimiz var. Dünyanın dört bir yanından tasarımcılar, iç mimarlar, mobilya üreticileri ve daha birçok profesyonel tarafından hazırlanan önerilere göz atmanız yeterli olabilir. Böylece başta mutfağınızı çok daha geniş gösterebilmeniz mümkündür. Ülkemizde Amerikan mutfak tarzı pek yaygın […]

Devamını oku