AydınlatmaEv DekoruYararlı Bilgiler

Dekorasyon ve Avize Seçimi

Dekorasyon ve Avize Seçimi

Ev dekorasyonunda en fazla önem verilen konulardan biri aydınlatmadır. Aydınlatma bir çok aksesuarın kullanımını gerektirse de bu aksesuarlar içinde en önemlisi avizelerdir. Evinizin görünümünü tamamen değiştirecek bir aksesuar olan avizenin birçok çeşidi vardır ve size çok değişik alternatifler sunar. Farklı avize seçenekleri içinden hangi avizeyi seçeceğinize karar vermenizi kolaylaştıracak bazı ipuçları vereceğiz.

Hangi avizeyi seçeceğinize karar verirken, avizeyi kullanacağınız odanın boyutunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanılan mekanda ışığın ihtiyaçtan az veya fazla olması rahatsızlık yaratacaktır. Mekanın büyüklüğüne göre, bir büyük avize yerine iki orta boy avize kullanmak daha avantajlı olabilir. Sarkıtma ve camlı modeller klasik dekorasyonlar için uygundur. Tavana yakın ve yuvarlak hatlı avizeler ise, modern mobilyaların kullanıldığı odalarda kullanılır. Avize seçerken renk uyumu gözetilmeli, duvar, halı ve mobilya renklerinize uyum sağlayacak avizeler seçilmelidir.

Avizelerin dekoratif anlamda tamamlayıcı rolleri vardır. Modern döşenmiş mekanlarda birden fazla küçük lambanın bir araya gelerek oluşturdukları modern tasarımlar; büyük, sarkık modellere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Seçim yaparken odanın tavanının zemine yakınlığı dikkate alınmalıdır. Yüksek tavanlarda sarkık modeller, düşük tavanlarda yapışık avizelere kullanılır.

Genç odaları için avize seçiminde odanın karakteristik özelliği göz önünde bulundurulur. Eski tip, sıradan avizeler yerine yaratıcı, canlı avizeler seçilmelidir.

Avizeler, bahçe dekorasyonunda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçelerde tavan bulunmadığı için sokak lambası şeklinde avizeler kullanılmakta, ağaçlara avize asılabilmektedir.

Sonuç olarak dekorasyon parçalardan meydana gelmiş bir bütündür ve bu parçaların birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Dekoratif aydınlatma dekorasyonun en önemli parçalarından biridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Pourriez vous en dire plus, donner par elmepxe le nombre de journalistes anglais accredites aupres de l’UE, et comparer avec le nombre de journalistes d’autres pays ou organisations ? Merci.

  2. Avize seçiminde çok zorlanmıştık, faydalı bir yazı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu