Dekorasyon ve Avize Seçimi

Dekorasyon ve Avize Seçimi

Ev dekorasyonunda en fazla önem verilen konulardan biri aydınlatmadır. Aydınlatma bir çok aksesuarın kullanımını gerektirse de bu aksesuarlar içinde en önemlisi avizelerdir. Evinizin görünümünü tamamen değiştirecek bir aksesuar olan avizenin birçok çeşidi vardır ve size çok değişik alternatifler sunar. Farklı avize seçenekleri içinden hangi avizeyi seçeceğinize karar vermenizi kolaylaştıracak bazı ipuçları vereceğiz.

Hangi avizeyi seçeceğinize karar verirken, avizeyi kullanacağınız odanın boyutunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanılan mekanda ışığın ihtiyaçtan az veya fazla olması rahatsızlık yaratacaktır. Mekanın büyüklüğüne göre, bir büyük avize yerine iki orta boy avize kullanmak daha avantajlı olabilir. Sarkıtma ve camlı modeller klasik dekorasyonlar için uygundur. Tavana yakın ve yuvarlak hatlı avizeler ise, modern mobilyaların kullanıldığı odalarda kullanılır. Avize seçerken renk uyumu gözetilmeli, duvar, halı ve mobilya renklerinize uyum sağlayacak avizeler seçilmelidir.

Avizelerin dekoratif anlamda tamamlayıcı rolleri vardır. Modern döşenmiş mekanlarda birden fazla küçük lambanın bir araya gelerek oluşturdukları modern tasarımlar; büyük, sarkık modellere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Seçim yaparken odanın tavanının zemine yakınlığı dikkate alınmalıdır. Yüksek tavanlarda sarkık modeller, düşük tavanlarda yapışık avizelere kullanılır.

Genç odaları için avize seçiminde odanın karakteristik özelliği göz önünde bulundurulur. Eski tip, sıradan avizeler yerine yaratıcı, canlı avizeler seçilmelidir.

Avizeler, bahçe dekorasyonunda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçelerde tavan bulunmadığı için sokak lambası şeklinde avizeler kullanılmakta, ağaçlara avize asılabilmektedir.

Sonuç olarak dekorasyon parçalardan meydana gelmiş bir bütündür ve bu parçaların birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Dekoratif aydınlatma dekorasyonun en önemli parçalarından biridir.

2 thoughts on “Dekorasyon ve Avize Seçimi

  1. Pourriez vous en dire plus, donner par elmepxe le nombre de journalistes anglais accredites aupres de l’UE, et comparer avec le nombre de journalistes d’autres pays ou organisations ? Merci.

  2. Avize seçiminde çok zorlanmıştık, faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu Önerileri

Küçük Ev Dekorasyonu. Küçük sıcak huzurlu bir ev herkesin hayaldir. Lakin söz konusu küçük ev dekorasyonu ise bu tip küçük evlerin büyük sorunları olabilir. Bu makalemiz de sizlere küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı anlatmaya çalışacağız. Çekirdek aile kavramı ile büyütülen bizlerin bazen bütçe bazen ise modern hayatın baskısı ile küçük evler de yaşamaya mecbur kaldığımız […]

Devamını oku
Dekorasyon

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bu makalemizde country dekorasyon nedir ve country dekorasyon nasıl yapılır gibi soruların cevabını birlikte bulacağız. Kısaca makalemizin amacı country dekorasyon nasıl olmalı anlatmak umarım başarılı oluruz. Country tarzı dekorasyon nedir? Aslına bakarsanız bu dekorasyon türünü kısaca özetlemek gerekirse eskitme yönetimi ile yapılan dekorasyon türü diyebiliriz. Bu dekorasyon türünde yeni mobilyalar eskitme yönetimi ile kullanılır. Böylece […]

Devamını oku
Dekorasyon

Antre ve Giriş Dekorasyonu Örnekleri

Antre Dekorasyonu Biz insanlar da ilk intiba denilen kavram çok önemlidir. Başka bir insan ile tanıştığımızda ya da yeni bir mekan keşfettiğimizde o kişi ve o mekan ile ilk fikrimiz ne olur ise bu fikir bir ömür kolay kolay değişmez. Bu sebeple şahsi fikrim olarak bir ev için ya da işletme için ilk dekorasyon yapılması […]

Devamını oku