Ev DekoruYararlı Bilgiler

Masif Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Edelim

Masif Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Edelim?

Dekorasyon tercihlerinde parke kullananlar ne tür parke kullanacakları hususunda zaman zaman tereddüte düşerler. Döşeme malzemesi aynı ağaçtan yekpare olarak çıkarılmış parke türüne masif parke denmektedir. Ahşaba göre deforme olmayan kaliteli ağaçtan üretildiği için fiyatı daha pahalıdır.

Masif parke kalitesine göre farklı çeşitlere ayrılır. Masif parke özel bir tutkal ile yapıştırıldıktan sonra içindeki boşluklar doldurulur ve en son özel bir zımpara ile zımparalanır. Uzun ömürlü doğal bir ürün olduğundan dolayı sıkça tercih edilir.

Masif Parke
Masif Parke

Montajı zor ve zahmetlidir. Pürüzlü zeminlerde işlenmesi zor hatta imkânsızdır. Dümdüz bir zemin ister. Evde su basması gibi durumlarda kabarma yapar. Tadilatı çok zordur. Genelde kabaran masif parkeler sökülüp yenisi yapılır. Sadece bir bölgesinin yıpranması bile büyük bir sorundur. Yıpranmış bölgenin tamir ettirilmesi sonrası renk ve görünüş farkı çok belli olur. Tüm bu sorunlara rağmen en doğal kaplama malzemesi olarak tercih edilir.

Masif Parke
Masif Parke

Masif parke almadan önce ihtiyaçlarınızın iyi belirlenmesi gerekir. Masif parke uygulanacak zeminin düz olması, yerden ısıtma olmaması gerekir. Ayrıca, masif parke döşeme süresinin daha uzun olacağı gözönünde bulundurulmalıdır.

Parke döşenecek yer dar ve karanlık ise koyu renkler seçilmemelidir. Çok girilip çıkılacak bir bölge ise, uygun bir cila kullanılmalıdır. Deniz kenarı gibi nemli bir yere döşenecekse bu ortama uygun kayın vb ağaç seçilmelidir.

Parkenin üzerinde budak bulunmamasına, ağacın kuruluk seviyesine dikkat edilmelidir. İleride kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına daha ciddi kurumsal satıcılardan parke almak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu