GenelYararlı Bilgiler

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev sahibi olmak yaşamımızda aldığımız en kritik ve zorlu kararlardan biri. Böyle bir kararı alırken dikkat edilmesi gereken ve çoğunlukla da göz ardı edilen bazı unsurlar var.

Satın almak istediğimiz konutun yasal ve mevzuatsal açıdan belediyelerde bulunan Tapu dairesinde binanın sicil kaydının kontrol edilmesi, iskânı olması ve ruhsatının alınmış olduğunun araştırılmış olması önemlidir.

Konsept ve Tasarım Kriterleri

Konsept ve tasarım açısından bakıldığında binanın yönü iyi planlanan bir proje olup olmadığı konusunda önemli ipuçları verir.

Klasik anlamda kuzey kötüdür, güney en iyi yöndür bakış açısı olarak değerlendirilmesi kısıtlı bir bakış açısı sunar. Çünkü coğrafi durum ve iklim koşullarına bağlı olarak bir evin iyi ya da kötü yönü farklı değerlendirilir. Binanın yönünün tasarımsal olarak iyi düşünülmüş ve projenin bu unsurlara uyarlanmış olması ve işçilik kalitesi sayesinde yön kavramı farklılaşmaktadır. Kuzeye bakan bir binada ısı yalıtımının ve dış cephe uygulamasının iyi yapılması, pencere sistemlerinin ve ısı sisteminin bu yöne uygun düşünülmüş olması konutun yön anlayışını değiştirecektir. Bunun yanında güney yönüne bakan bir bina sıcak iklimin hâkim olduğu bir coğrafyada tercih edilmeyebilir. Ancak tasarım öğelerinin uygun şekilde projelendirildiğinde ve pencerelerde kullanılan gölgeleme panelleri kullanılması, uygun renklerin seçilmesi, havalandırma sistemleri, yeşil çatı uygulaması gibi kullanılan uygun malzemeler sayesinde ideal ev haline getirilebilir.

Maketten satın aldığınız sırada beğendiğiniz peyzaj tasarımlarının yıllar geçtikçe size eşlik eden iklime uygun gerçekçi bir sosyal alanda yaşayabilmeniz açısından önemlidir. Bunun yanı sıra evin ve odaların fonksiyonel bakış açısı ile düşünülmüş olması, sosyal alanların su ve enerji tasarruflu tasarım ve malzemeler kullanılması sayesinde işletme giderleri düşeceğinden konutta ödenen aidat bedelleri de ekonomik olacaktır.

Firmanın Tecrübesi ve Güvenirliği

Konut alırken fiyat değer karşılaştırmasında ödediğiniz bedelin karşılığında hizmet kalitesi, işçilik, güveni de satın alıyor olmanız önem taşımaktadır. Ancak bu oranlamanın dengeli ve gerçekçi bakış açısı ile karşılaştırılmış olması gerekmektedir. Burada satın aldığınız konutun fiyatını değerlendirirken değerlenme oranını araştırmak, yatırım amaçlı alımlarda firmanın önceki projelerinin kazandıran ve zamanında teslim yapılan projeler olması güven ihtiyacını karşılayacaktır. Tecrübeli firmalar müşterileri için her türlü detayı planlayan sunan ve satış ve satış sonrası anlamında güven veren firmalardır.

Günümüzün koşullarında büyük şehirlerin trafik, kalabalık gibi unsurları nedeniyle
yaşadığımız alanların yakınında sosyal imkanları olan, spor tesislere sahip konutlar tercih sebebi olmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sonradan pişman olmamak için satın aldığımız firmayı çok iyi araştırmamız lazım. Tapu kaydını da iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu