Ev DekoruYararlı Bilgiler

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

REKLAM
X

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Ev dekorasyonunda renk seçimi çok önemli olduğu hususunda herkes hemfikir. Pekiyi hangi renk seçilmeli, bu konuda kararsız mısınız? İşte işinize yaracak bir takım ipuçları.

Evlerin atmosferini en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi de renkleri. Bu yüzden Dekorasyonda Renk Seçimine dikkat etmeliyiz. Hem duvarlar hem de mobilyalar için doğru renk tercihi yapmak, yaşayacağınız ortamı güzelleştirebilir ve daha huzurlu kılabilir. Tıpkı saç renginin insanı değiştirmesi gibi bir evin rengini değiştirmek de o evi benzersiz kılabiliyor. Evinden sıkılanlar için de en basit ve en etkili yöntemlerden birisi bu. Sıkıldıysanız, evinizi farklı bir renge boyatıp, yeni renklerle uyumlu eşyalar edinebilir, yastık ve koltuk kılıflarınızı da değiştirebilirsiziniz.

Eğer yastık ve koltuklarınızda kılıf yoksa, yeni renk ve kumaşta kılıflar yaptırabilirsiniz. Bu konuda en önemli nokta evinize hâkim olacak doğru renkleri seçebilmek. Duvarların renklerinin ne olacağı dikkat edilmesi gereken en önemli husus.

Ev eşyalarınız sade, düz ve açık renklerden oluşuyorsa bazı odalarda duvar kâğıtları deneyebilirsiniz. Gazete kupürlerinin yer almış olduğu duvar kâğıtlarından, çizgi roman desenlilere, puantiyeli ya da çizgili olanlara kadar birçok tür duvar kâğıdı bulmak artık olası. Bu duvar kâğıtlarını boydan boya değil de, belli bölümlere yerleştirerek de kullanabilirsiniz. Duvar kâğıtlarını şerit halinde kullanmak da evinize renk katacaktır. Diğer taraftan, daha renkli ama klasik bir ev dekorasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız, duvar kâğıdı yerine boya kullanmanız arzu ettiğiniz izlenimi yaratmak için daha uygun olur. Her ne kadar gergin bir atmosfer yarattığı söylense de, kırmızı evine şık ve karizmatik bir görünüş kazandırmak isteyenlerin düşünmesi gereken canlı renklerden.

Kırmızının gerginlik yaratan bir niteliğe sahip olduğuna inanıyorsanız ve gene de kullanabilmek isterseniz, bu rengi daha az girip çıktığınız bir odada deneyebilirsiniz. Yalnız eviniz ufak ya da darsa, daha açık renkleri tercih etmelisiniz. Koyu renkler mekânları daha dar gösterir, açık renkler ise daha geniş. Beyaz evini geniş göstermek isteyenler için en uygun renktir.

Beyaz evinizi, gümüş tonlarındaki mobilyalarınızla daha canlı gösterebilirsiniz. Bu durum evinize gösterişli bir imaj da katar. Uzmanlar, evde huzur için yeşil ve mavi tonları tercih etmek gerektiğini söylüyorlar. Özellikle de salonda, oturma odasında veya mutfakta iyi bir seçim olacağı kanısındalar. Aslında her rengin ifade ettiği şey ya da yarattığı tesir ayrı.

Sarı iyimser, sıcak ve pozitif. Mekânınızın aydınlık ve eğlenceli olmasını temin ediyor, insana düşünsel ve fiziki olarak enerji veriyor. Çalışma odanızda veya mutfağınızda sarı kullanarak kendinizi enerjik hissediyor olabilirsiniz.

Mavi, gökyüzünün, denizin, suyun rengi. İnsana dinginlik vermiş olduğu söyleniyor. Mavinin önemli etkilerinden biri de mekânı olduğundan büyük göstermesi. Mavi rengin tonlarını evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Özellikte salon duvarlarının mavi olması ve ona eşlik eden doğru renkte ve malzemedeki mobilyalarınız evinize çok şık bir görünüş kazandırabilir. Mavi duvar, karamel, kahverengi ya da bej tonlardaki mobilyalarla çok şık duracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu