Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Ev dekorasyonunda renk seçimi çok önemli olduğu hususunda herkes hemfikir. Pekiyi hangi renk seçilmeli, bu konuda kararsız mısınız? İşte işinize yaracak bir takım ipuçları.

Evlerin atmosferini en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi de renkleri. Bu yüzden Dekorasyonda Renk Seçimine dikkat etmeliyiz. Hem duvarlar hem de mobilyalar için doğru renk tercihi yapmak, yaşayacağınız ortamı güzelleştirebilir ve daha huzurlu kılabilir. Tıpkı saç renginin insanı değiştirmesi gibi bir evin rengini değiştirmek de o evi benzersiz kılabiliyor. Evinden sıkılanlar için de en basit ve en etkili yöntemlerden birisi bu. Sıkıldıysanız, evinizi farklı bir renge boyatıp, yeni renklerle uyumlu eşyalar edinebilir, yastık ve koltuk kılıflarınızı da değiştirebilirsiziniz.

Eğer yastık ve koltuklarınızda kılıf yoksa, yeni renk ve kumaşta kılıflar yaptırabilirsiniz. Bu konuda en önemli nokta evinize hâkim olacak doğru renkleri seçebilmek. Duvarların renklerinin ne olacağı dikkat edilmesi gereken en önemli husus.

Ev eşyalarınız sade, düz ve açık renklerden oluşuyorsa bazı odalarda duvar kâğıtları deneyebilirsiniz. Gazete kupürlerinin yer almış olduğu duvar kâğıtlarından, çizgi roman desenlilere, puantiyeli ya da çizgili olanlara kadar birçok tür duvar kâğıdı bulmak artık olası. Bu duvar kâğıtlarını boydan boya değil de, belli bölümlere yerleştirerek de kullanabilirsiniz. Duvar kâğıtlarını şerit halinde kullanmak da evinize renk katacaktır. Diğer taraftan, daha renkli ama klasik bir ev dekorasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız, duvar kâğıdı yerine boya kullanmanız arzu ettiğiniz izlenimi yaratmak için daha uygun olur. Her ne kadar gergin bir atmosfer yarattığı söylense de, kırmızı evine şık ve karizmatik bir görünüş kazandırmak isteyenlerin düşünmesi gereken canlı renklerden.

Kırmızının gerginlik yaratan bir niteliğe sahip olduğuna inanıyorsanız ve gene de kullanabilmek isterseniz, bu rengi daha az girip çıktığınız bir odada deneyebilirsiniz. Yalnız eviniz ufak ya da darsa, daha açık renkleri tercih etmelisiniz. Koyu renkler mekânları daha dar gösterir, açık renkler ise daha geniş. Beyaz evini geniş göstermek isteyenler için en uygun renktir.

Beyaz evinizi, gümüş tonlarındaki mobilyalarınızla daha canlı gösterebilirsiniz. Bu durum evinize gösterişli bir imaj da katar. Uzmanlar, evde huzur için yeşil ve mavi tonları tercih etmek gerektiğini söylüyorlar. Özellikle de salonda, oturma odasında veya mutfakta iyi bir seçim olacağı kanısındalar. Aslında her rengin ifade ettiği şey ya da yarattığı tesir ayrı.

Sarı iyimser, sıcak ve pozitif. Mekânınızın aydınlık ve eğlenceli olmasını temin ediyor, insana düşünsel ve fiziki olarak enerji veriyor. Çalışma odanızda veya mutfağınızda sarı kullanarak kendinizi enerjik hissediyor olabilirsiniz.

Mavi, gökyüzünün, denizin, suyun rengi. İnsana dinginlik vermiş olduğu söyleniyor. Mavinin önemli etkilerinden biri de mekânı olduğundan büyük göstermesi. Mavi rengin tonlarını evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Özellikte salon duvarlarının mavi olması ve ona eşlik eden doğru renkte ve malzemedeki mobilyalarınız evinize çok şık bir görünüş kazandırabilir. Mavi duvar, karamel, kahverengi ya da bej tonlardaki mobilyalarla çok şık duracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu Önerileri

Küçük Ev Dekorasyonu. Küçük sıcak huzurlu bir ev herkesin hayaldir. Lakin söz konusu küçük ev dekorasyonu ise bu tip küçük evlerin büyük sorunları olabilir. Bu makalemiz de sizlere küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı anlatmaya çalışacağız. Çekirdek aile kavramı ile büyütülen bizlerin bazen bütçe bazen ise modern hayatın baskısı ile küçük evler de yaşamaya mecbur kaldığımız […]

Devamını oku
Dekorasyon

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bu makalemizde country dekorasyon nedir ve country dekorasyon nasıl yapılır gibi soruların cevabını birlikte bulacağız. Kısaca makalemizin amacı country dekorasyon nasıl olmalı anlatmak umarım başarılı oluruz. Country tarzı dekorasyon nedir? Aslına bakarsanız bu dekorasyon türünü kısaca özetlemek gerekirse eskitme yönetimi ile yapılan dekorasyon türü diyebiliriz. Bu dekorasyon türünde yeni mobilyalar eskitme yönetimi ile kullanılır. Böylece […]

Devamını oku
Dekorasyon

Antre ve Giriş Dekorasyonu Örnekleri

Antre Dekorasyonu Biz insanlar da ilk intiba denilen kavram çok önemlidir. Başka bir insan ile tanıştığımızda ya da yeni bir mekan keşfettiğimizde o kişi ve o mekan ile ilk fikrimiz ne olur ise bu fikir bir ömür kolay kolay değişmez. Bu sebeple şahsi fikrim olarak bir ev için ya da işletme için ilk dekorasyon yapılması […]

Devamını oku