Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Misafirleriniz için hazırladığınız yemekleri kusursuz bir sofra düzeninde sunmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Misafir ağırlamak bir keyiftir. Hele ki şık ve özenle hazırlanmış bir sofra düzeninde yenilen yemeklerin tadı uzun zaman unutulmaz. Konuklarınızla keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız hem menünüzün hem de sunumunuzun çok büyük önem teşkil ettiğini unutmamalısınız. Davetinizden önce gerekli hazırlıkları yaptığınız takdirde her şeyin çok güzel olacağına şüphe yok. Konuklarınızın övgüyle söz edecekleri bir sofra hazırlamak sanıldığından daha kolay.

Sofra düzeninde nelere dikkat etmeliyiz?

Evinizde vereceğiniz davetlerde kişi sayısına göre gerekli yemekleri hazırladıktan sonra sıra yemek masası düzeni konusunda yapılacaklara gelir. Özenle pişirdiğiniz yemekleri ikram ederken de aynı özeni göstermeniz gerekir.

Öncelikle masa örtüsü seçimi çok önemlidir. Sofranızın ilk dikkati çekecek öğelerinden biri olduğu için keten, nakışlı veya dantelli modeller kullanmalısınız. Renklilerden ziyade krem veya beyaz gibi yumuşak renkleri tercih ederseniz göz yormayan bir masa düzeni için ilk adımı atmış olursunuz. Masaya konan örtü 30 santimetreden fazla sarkmamalıdır. Sofranızın şıklığını tamamlamak için masanızı taze veya yapay çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Masanın genel düzeni açısından masa örtünüzün modeli ve rengiyle uyumlu yemek takımları ve bardaklar seçmek, son derece önemlidir. Yemek takımlarında beyaz, ağır ve asil bir atmosfer yaratır. Yemek tabağın altına supla konulması masanıza şık bir görünüm verir. Masada her yemek için ayrı bardak bulunması geleneği artık terk edildi Su bardağı, beyaz ve kırmızı şarap kadehi tabağın sağına yerleştirilmelidir. Bardakların yerleştirilmesinde en büyük olan su bardağı sol başta diğerleri de aynı sıra üzerinde yan yana dizilir. Sofraya üç takımdan fazla çatal-bıçak konmamalıdır. Çatallar, kullanış sırasına göre tabağın soluna yerleştirilir. Sadece tatlı çatalı, tabağın önüne sapı solda kalacak şekilde konur. Yemekler yendikçe ve tabaklar boşaldıkça kirli tabaklar sağ taraftan alınır ve yerine temizleri yine sağ taraftan koyulur.

Unutulmaması Gerekenler

• Sadelik şıklığı da beraberinde getirir. Sıkışık bir masa göz yorucu olur.
• Kumaş peçeteler, kağıt peçetelere göre daha hoş bir görüntü oluşturur.
• Peçeteler, yemek tabağının soluna ya da içine konur.
• Konuklarınızın rahat yemek yiyebilmesi için tabaklar arasında en az 50 santimetre boşluk bırakılmalıdır.

One thought on “Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?”

  1. mutfak modelleri dedi ki:

    Standart yemek takımlarının fiyat aralığı nedir bu aralar sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Tekstili

Artemis Yeni Halı Çeşitleri

Artemis Halı Modelleri Anadolu’nun en kadim şehirlerinden Gaziantep’te kurulan Artemis Halı markası, İstanbul başta olmak üzere ülkemizin büyük şehirlerinde geniş show room ve bayi ağına sahiptir. Her zevke ve bütçeye hitap etme iddiasıyla yola çıkan bu firma, uzun yıllardır edindikleri tecrübe ve deneyimi cömertçe halı tasarımlarına dönüştüren uzman bir kadroya da ev sahipliği yapıyor. Ürettikleri […]

Devamını oku
Mutfak

Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Küçük mutfağınızda büyük mutluluklar yaşamak için makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Küçük bir mutfağı büyük göstermenin belli başlı yolları vardır. Bunlardan en önemli ikisi ufak tefek görsel hileler ve ikincisi maalesef biraz daha zor olanı ise mevcut alanı en iyi şekilde değerlendirme çabasıdır. Çabasıdır diyorum çünkü bu işlem bir hayli zorlayıcı olabilir. Maalesef bazı müteahhitler […]

Devamını oku
Mutfak

Mavi Beyaz Renkli Mutfak Tasarımları

Mutfak dekorasyonunda Akdeniz esintisini solumak istiyorsanız, mavi ve beyaz renklerini kullanarak tatmin edici bir şıklığı elde edebilmeniz mümkündür. Genelde Akdeniz yöresindeki tek katlı evlere hakim olan bu renkler; ülkemizin tatil yörelerinin yanı sıra Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi diğer birçok Akdeniz ülkesinde de sıklıkla kullanılır. Evlerin dış görünüşünün yanı sıra iç dizaynında da pekala bu […]

Devamını oku