Ev TekstiliMutfakYararlı Bilgiler

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Misafirleriniz için hazırladığınız yemekleri kusursuz bir sofra düzeninde sunmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Misafir ağırlamak bir keyiftir. Hele ki şık ve özenle hazırlanmış bir sofra düzeninde yenilen yemeklerin tadı uzun zaman unutulmaz. Konuklarınızla keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız hem menünüzün hem de sunumunuzun çok büyük önem teşkil ettiğini unutmamalısınız. Davetinizden önce gerekli hazırlıkları yaptığınız takdirde her şeyin çok güzel olacağına şüphe yok. Konuklarınızın övgüyle söz edecekleri bir sofra hazırlamak sanıldığından daha kolay.

Sofra düzeninde nelere dikkat etmeliyiz?

Evinizde vereceğiniz davetlerde kişi sayısına göre gerekli yemekleri hazırladıktan sonra sıra yemek masası düzeni konusunda yapılacaklara gelir. Özenle pişirdiğiniz yemekleri ikram ederken de aynı özeni göstermeniz gerekir.

Öncelikle masa örtüsü seçimi çok önemlidir. Sofranızın ilk dikkati çekecek öğelerinden biri olduğu için keten, nakışlı veya dantelli modeller kullanmalısınız. Renklilerden ziyade krem veya beyaz gibi yumuşak renkleri tercih ederseniz göz yormayan bir masa düzeni için ilk adımı atmış olursunuz. Masaya konan örtü 30 santimetreden fazla sarkmamalıdır. Sofranızın şıklığını tamamlamak için masanızı taze veya yapay çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Masanın genel düzeni açısından masa örtünüzün modeli ve rengiyle uyumlu yemek takımları ve bardaklar seçmek, son derece önemlidir. Yemek takımlarında beyaz, ağır ve asil bir atmosfer yaratır. Yemek tabağın altına supla konulması masanıza şık bir görünüm verir. Masada her yemek için ayrı bardak bulunması geleneği artık terk edildi Su bardağı, beyaz ve kırmızı şarap kadehi tabağın sağına yerleştirilmelidir. Bardakların yerleştirilmesinde en büyük olan su bardağı sol başta diğerleri de aynı sıra üzerinde yan yana dizilir. Sofraya üç takımdan fazla çatal-bıçak konmamalıdır. Çatallar, kullanış sırasına göre tabağın soluna yerleştirilir. Sadece tatlı çatalı, tabağın önüne sapı solda kalacak şekilde konur. Yemekler yendikçe ve tabaklar boşaldıkça kirli tabaklar sağ taraftan alınır ve yerine temizleri yine sağ taraftan koyulur.

Unutulmaması Gerekenler

• Sadelik şıklığı da beraberinde getirir. Sıkışık bir masa göz yorucu olur.
• Kumaş peçeteler, kağıt peçetelere göre daha hoş bir görüntü oluşturur.
• Peçeteler, yemek tabağının soluna ya da içine konur.
• Konuklarınızın rahat yemek yiyebilmesi için tabaklar arasında en az 50 santimetre boşluk bırakılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. mutfak modelleri dedi ki:

    Standart yemek takımlarının fiyat aralığı nedir bu aralar sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu