Mutfak

Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

REKLAM
X

Küçük mutfağınızda büyük mutluluklar yaşamak için makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Küçük bir mutfağı büyük göstermenin belli başlı yolları vardır. Bunlardan en önemli ikisi ufak tefek görsel hileler ve ikincisi maalesef biraz daha zor olanı ise mevcut alanı en iyi şekilde değerlendirme çabasıdır. Çabasıdır diyorum çünkü bu işlem bir hayli zorlayıcı olabilir. Maalesef bazı müteahhitler bina yaparken bazı maddi sebebler ile mutfak ve banyo gibi alanları oldukça küçük tutabiliyor ve bu da haliyle biz dekorasyon severleri bir hayli zorluyor. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken ilk olarak işe mutfakta kullanılacak ana renk hangisi olmalı diye düşünerek işe başlamak her zaman en doğrusudur.

Küçük mutfaklar için raf çözümleri

Küçük mutfaklarda kullanılması gereken en doğru renk beyazdır. Mutfağınız da duvar ve mobilyalar da beyaz rengini kullanarak küçük mutfağınızı normalden daha büyük göstermek mümkündür. Yanlız dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Mutfakta sadece ve aşırı bir şekil de beyaz renk kullanmak mutfağınızı boğucu ve sıkıcı hale getirebilir. Bu sorunun çözümü ise küçük aksesuarlar ile mutfağı renklendirmekten geçer. Sizlere ufak aksesuar örnekleri vermek isterim. Ufak askılar minik mutfak rafları ve küçük süslemeler olabilir. Üstelik bu süslemeler aşırı pahalı değildir. Genel de bu süslemeler semt pazarlarında ya da büyük alış veriş merkezlerinde 1 ile 10 lira arası etiket fiyatlarından satılmaktadır. Çok çabuk kırılabilen bu tip süslemelerin cüzdan dostu oluşu da ayrıca sevindiricidir.

Küçük mutfak buzdolabı boşluğu için dolap
Küçük Mutfak için fonksiyonel modüler dolap

Küçük mutfaklarda görsel olarak yapılacak en önemli konuklardan bir tanesi de ışıklandırma ve aydınlatmadır. Genel de küçük mutfak demek küçük mutfak penceresi demektir ve bu da az aydınlatma dolasıyla karanlık bir mutfağa sebep olur. Küçük bir mutfağa büyük bir avize asılmaz. Bunun yerine küçük spot ışıklar mutfağınız da yeterli aydınlatma sağlar ve üstelik mutfağınızı olduğundan büyük gösterir. Spot ışık kullanımın da renkli ışıklar kullanılması gereksiz kaos ve renk karmaşıklığına yol açabilir.

Küçük Mutfak için duvara monte katlanabilir masa

Mutfağınızdaki her alanı her zaman verimli kullanmak en doğru seçimdir. Şunu unutmayın mutfak duvarları da mutfağın bir parçasıdır. Mutfağınızda küçük raflar ve askılar kullanmak size bolca saklama ve asma alanı sağlar. Bu alanlar da küçük mutfağınızı kullanırken en iyi verimi almanızı sağlar. Mutfakta kullanacağınız küçük rafları da süslemek mümkündür. Küçük raflara minik çiçek saksıları koyabilir. Biraz da olsa doğaya yakın olabilirsiniz. Bir çok dekorasyon sever bu rafları etiket yada kaplama ile süslemeye çalışır. Oysa küçük çiçek saksıları mutfağa canlılık katar ama tabi ki karar sizin. Benim ile aynı fikirleri paylaşanlar raflara koyacakları küçük saksılar da nane maydonoz fesleğen reyhan gibi bitkileri yetiştirebilirler.

Modüler mutfak dolabı

Küçük mutfaklarda kullanılmayan alan bulmak bir hayli zordur. Fakat mutfak da bu tarz alanlar var ise bu alanları işlevsel dolaplar ile değerlendirmek en doğrusudur. Bu dolaplara atıl eşyalarınızı ya da çok sık kullanmadığınız eşyaları koymak size çok yardımcı olur. Küçük mutfakların görünmez kahramanları ise küçük ve modüler mobilyalardır. Küçük mobilyalar hareket kabiliyetleri sayesinde sizlere büyük yardımda bulunurlar. Küçük masalar küçük sandalyeler sayesinde mutfağınızda bir hayli alan size kalır.

Küçük Uzun beyaz mutfak

Küçük mutfaklarda gereksiz olarak gördüğüm en önemli şey mutfak kapısıdır. Küçük bir mutfağa koyulan büyük bir kapı işinizi bir hayli zorlaştırır. Hele ki bu kapı mutfağın içerisine doğru açılıyor ise mutfakda size ve mobilyalar için yer kalmaz. Şahsen küçük mutfaklar da mutfak kapılarının sökülüp yerine perde takılması gerektiğini düşünüyorum. Küçük mutfaklarda ihmal edilmesi gereken bir yer de mutfak tavanıdır. Tavana küçük askılar koyarak.Bir nebze de olsa kendiniz için kullanım alanı açabilirsiniz.

BU YAZIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ! 

Dekorasyonda Separatör Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu