Ev Dekoru

Küçük Ev Dekorasyonu Önerileri

Küçük Ev Dekorasyonu. Küçük sıcak huzurlu bir ev herkesin hayaldir. Lakin söz konusu küçük ev dekorasyonu ise bu tip küçük evlerin büyük sorunları olabilir. Bu makalemiz de sizlere küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı anlatmaya çalışacağız. Çekirdek aile kavramı ile büyütülen bizlerin bazen bütçe bazen ise modern hayatın baskısı ile küçük evler de yaşamaya mecbur kaldığımız bir gerçek. Madem öyle bu gerçek ile yüzleşerek çözüm üretme vakti geldi. Küçük ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken hususları birlikte incelemeye başlayalım.

1-Küçük bir evde yaşıyor iseniz ilk dikkat etmeniz gereken büyük eşyalardan uzak durmak ve evinize küçük eşyalar satın almak olmalıdır. Unutmayın büyük eşyalar evde gereksiz yer tutar. Küçük eşyalar ise evinizi olduğundan büyük gösterir.

2-Küçük bir evde yaşamanın kötü yanları olduğu gibi iyi yanları da vardır. Bu iyi yanların ilki küçük evlerin temizliği daha kolaydır. Küçük evinizi ne kadar temiz, derli toplu tutar iseniz o kadar çok kullanım alanına sahip olursunuz.

3-Küçük bir evde yaşadığımız en büyük sorunlar bizden kaynaklanır. Bunun en büyük nedeni ise kişisel eşyalarımızın küçük evimizde büyük yer kaplamasıdır. Bu eşyaları saklamak için genelde dolap, konsol gibi mobilyalar ile çözüm üretiriz. Belki bu çözüm büyük evlerde işe yarayabilir ama küçük evlerde büyük bir hata olur. Evimiz küçük mobilyalar büyük ise bu zıtlık bizi işin içinden çıkılmaz bir hala sokar. Bu sebeb ile küçük evinizde dolap, konsol gibi mobilyalar kullanmak yerine yerden tavana ya da duvardan duvara raflar kullanmak en doğrusudur.

4-Küçük evinize eşya alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bu nokta ise aldığınız eşyaların bir çok işlevi olmasıdır. Bu eşyalara bir kaç örnek vermek gerekirse bazalar, çekyatlar, sandıklı kanepeler örnek verilebilir.

5-Mobilya seçimi yaparken zemine yakın ayakları olan mobilyalar yerine yüksek ayaklı mobilya seçimi yaparsanız eviniz daha şık ve ferah görünüme sahip olur. 6-Küçük evlerde odanın ortasını kullanmak yerine odanın duvarlarını raflar ile donatıp kullanmak en doğrusudur.

7-Küçük evlerde renk seçimi yapmak büyük evler için renk seçimi yapmak dan daha kolay. Çünkü bunun nedeni ise ev küçük olduğu için renk karmaşası doğmaz. Küçük evler ve az ışık alan evler için ideal renk seçimi açık renklerdir.

8-Küçük bir eve yeni taşınacak iseniz ya da küçük evinizin eşyalarını yenileyecek iseniz bütün eşyaları aynı anda almayın. Önce ilk ihtiyaç ve önem arz eden eşyaları alınız. Eşya alımını zamana yaymak ve yaşadıkça ihtiyaçları tespit etmek en doğrusudur.

9-İhtiyaçlar her zaman doğru tespit edilmeli. Olmayan kitaplar için kütüphane tek kişi için çift kişilik yatak gelmeyen misafir için misafir odası satın almak gibi hatalara düşmeyin. Bu tip hatalar hem bütçenizi sarsar hemde küçük evinizde büyük sorunlar yaratır.

10-Mobilya seçimi yaparken duvarlar da olduğu gibi açık renkler seçilmelidir

11-Kesinlikle evde kullanmadığınız eşyaları saklamak gibi hata yapmayın. İhtiyaç sahibi birine verin ya da satın.

12-Misafir gelirse diye başlayan cümleler ile hem bütçenizi hem de hayal gücünüzü zorlamayın. Atalarımızın da dediği gibi doğmamış çocuğa kıyafet biçilmez.

13-Yemek masası mutlaka katlanır ya da açılır kapanır şekilde olmalıdır.

14-Yazımızda küçük evler için açık renk duvar boyası ve açık renk mobilya kullanmanızı vurguladık ama küçük evinizin zeminde ki renk ise koyu renk olmalıdır.

15-Aksesuar seçimi yaparken küçük aynalar ve küçük abajurlar tercih ediniz.

Küçük ev dekorasyonu ip uçları verdiğimiz bu makaleyi tamamlarken küçük evinizde büyük mutluluklar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu