Ev Dekoru

Ev Dekorasyonunda Renklerin Anlamı

Dekorasyonda renkler önemli yer tutmaktadır. Evinizi dekore ederken doğru renkleri kullanarak kendi zevkinizi yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz rengi bazen yatak odasında veya oturma odasında kullanarak bir konsept oluşturabilirsiniz. Dekorasyonda kullanılan her rengin bir anlamı vardır ve beğendiğiniz rengin anlamının ne olduğunu merak ediyorsanız işte size bazı ipuçları.

Ev Dekorasyonunda Renklerin Anlamı

Kırmızı Renk Dekorasyon

Kırmızı rengin çağrıştırdıkları tehlike, sıcaklık, macera, iyimserlik, tutku ve enerjidir. Kırmızı rengi kullanabileceğiniz odalar ise canlılık ve sosyalliği temsil etmektedir. Bundan dolayı yemek odasında kırmızıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca kırmızı rengin enerjisi yüksek olduğundan dolayı baş ağrısı yapabilir. Bu olumsuzluğa karşı doğru renkle birlikte kullanılmalıdır. Bebek odalarında ise kırmızı kullanılmaması gereken bir renktir.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami02

Turuncu Renk Dekorasyon

Dekorasyonda kullanılan turuncu rengin çağrıştırdıkları güven, denge, sıcaklık ve istikrardır. Turuncu rengi kullanabileceğiniz odalar yemek odası ve oturma odasıdır. İddialı bir renk olan turuncu odayı olduğundan daha küçük gösterebilir bunun için geniş alanlarda tercih edilmelidir. Yatak odasında turuncu kullanmak uyku sorunlarına neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami03

Yeşil Renk Dekorasyon

Doğanın rengi olan yeşil sakinlik, dinginlik, enerji ve istikrarı çağrıştırır. Bundan dolayı huzurlu ve dingin bir ortam oluşturmak için uygun bir renktir. Yeşili yatak odası ve salonda kullanmak çok uygundur. Ortamın ferah ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Odanın dekorasyonunda yeşil kullanmanın olumsuz tarafı ise tembelleşmenize neden olabilir. Yeşilin yanında kırmızı veya turuncu kullanarak ortamın enerjisini yükseltebilirsiniz.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami04

Pembe Renk Dekorasyon

Pembe renk aşkı çağrıştıran bir renktir. Açık pembe tonları dinlendirici ve huzur verici olduğundan yatak odasında kullanılabilir. Fuşya rengi ise tutkuyu arttıracaktır. Pembe renk çocuksu bir renk olarak kabul edilmektedir ve kadınlara yakıştırılmaktadır. Yatak odasında pembe rengi kullanırken siyah renkle birlikte kullanırsanız bu imajı değiştirmiş olursunuz.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami05

Siyah Renk Dekorasyon

Siyah rengin çağrıştırdıkları gizem ve dramadır. Siyah renk tek başına bir odanın dekorasyonunda kullanılmamalıdır. Dekorasyonda renkler arasında denge sağlamak için kullanılabilir. Bir odanın dekorasyonunda sırf siyah kullanmak bunaltıcı ve sıkıcı olabilir. Bundan dolayı canlı renkleri bastırmak için siyah kullanarak güzel bir kombin oluşturabilirsiniz. Siyah rengi beyaz, gri veya kırmızı ile kombinleyerek çok güzel bir oturma odası oluşturmak mümkündür.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami06
Mavi Renk Dekorasyon

Dekorasyonda kullanılan mavi ortama huzur ve sakinlik katar. Ayrıca mavinin kullanabileceği odalar ise yatak odası, çalışma odası ve banyo olabilir. Mavinin tonları doğru kullanılmazsa ortam soğuk ve mesafeli görünebilir. Mavi tonu seçilirken sıcak bir renk bulunan mavi tonu seçilmelidir.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami07
Sarı Renk Dekorasyon

Sarı güneşin rengi olup ortama enerji ve entelektüellik kazandırmaktadır. Kuzey cephesine bakan odalarda kullanmak odanın aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Sarı renk mutfak ve yemek odasında kullanılabilir. Sarı üzüntü ve kederi tetikleyen bir renk olup depresyona yatkın kişilerin dekorasyonda kullanması doğru olmaz. Yatak odasında ise sarı rengi kullanmak uygun değildir.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami08
Mor Renk Dekorasyon

Mor rengi yatak odasında kullanılabilirsiniz. Mor renk neşe, üretkenlik ve yaratıcılığı çağrıştırmaktadır. Dekorasyonda büyük parça eşyalarda mor renk kullanmak bunaltıcı ve sıkıcı olabilir. Bundan dolayı küçük parça aksesuar ve eşyalarda mor rengin kullanılması daha doğru olacaktır.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami09
Kahverengi Renk Dekorasyon

Kahverenginin çağrıştırdıkları istikrar ve emniyettir. Bu rengi en güzel salonda kullanabilirsiniz. Ayrıca kahverengi kullanırken yanında mavi ve yeşil rengi de kullanmak daha hayat dolu bir görüntü elde edilmesini sağlar.

ev-dekorasyonunda-renklerin-anlami10
Lila Renk Dekorasyon

Lila rengi dişiliği çağrıştıran bir renktir. Bu rengi yatak odası ve banyoda kullanabilirsiniz. Lila rengi tek başına kullanıldığında çok sade ve gösterişsiz görünebilir. Ortama zengin bir görüntü kazandırmak isterseniz siyah ve gümüş rengi ile birlikte kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. renklerin hiç bilmediğim anlamları varmış…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu