Ev Dekorasyonunda Desen Kullanımı

Ev Dekorasyonunda Desen Kullanımı

Ev dekorasyonunda düz renkli modellerin yanı sıra desende çok kullanılmaktadır. Evin çeşitli bölümlerinde değişik modellerde desenler kullanılarak dekore edilebilir.

Desenler mobilyalarda, perde, halı ve masa örtülerinde kullanabileceği gibi duvar kağıtlarında da kullanılabilir. Aynı zamanda mutfak duvarlarında ve banyo duvarlarında da desen kullanılabilir. Desen kullanılırken dikkat edilmesi gereken aynı odada birden farklı desenin bir arada kullanılmamasıdır. Aynı odanın dekorasyonunda birden fazla desen kullanılırsa renk ve görüntü karmaşası yaratır. Desen karmaşası sonucunda ortamda ise göz yorucu bir durum olur.

Ev Dekorasyonunda Desen Kullanımı

Dekorasyonda genel tasarım bütünlüğüne uyan ve baskın tonlara sahip olmayan desen tercih edilirse daha uyumlu bir dekorasyon elde edilmiş olur. Desen kullanırken bilinçsizce kullanmak çok doğru bir seçim değildir. Gereksizce kullanılan desenler mekanda göz yorucu bir durum oluşturur.

ev-dekorasyonunda-desen-kullanimi2

Ev dekorasyonunda kullanılacak deseni belirlemede tarz çok önemli bir etkendir. Country tarzı bir dekorasyonda çiçek desenleri kullanılır. Yatak odası takımlarında country tarzı çok şık ve canlı bir görüntü oluşturur. Yatak odasındaki çiçekli desenler huzurlu ve güzel bir uyku ortamı oluşturur.

ev-dekorasyonunda-desen-kullanimi3

Koltuk takımları iri desenli ise perdede daha küçük desenler tercih edilmelidir. Bir odanın dekorasyonunda desenler hakim ise duvar düz renk olursa ortamda bir aydınlık ve ferahlık yaratılmış olur. Mobilyalarda küçük desenler kullanılmış ise bir duvarda desen kullanılarak odada bir tarz yaratılabilir.

Bu yıl dekorasyonda en dikkat çekici olan resimli desenlerdir. Ünlü kişilerin resimlerinden oluşan kumaşla kaplanmış bir koltuk dekorasyonda tarz yaratmak isteyenlerin tercihidir. Şehir ve orman gibi temaların işlendiği kumaşlardan koltuk ve perdeler ortama ayrı bir renk katmaktadır. Gelişmiş olan son teknoloji ile üretilen kumaş ve duvar kağıtları dekorasyona yeni bir tarz getirilmesini sağlamıştır.

Modern bir dekorasyonda geometrik desenler kullanılabilir. Geometrik desenlerden en çok kullanılan çizgili desenler olup ortamın farklı görünmesini sağlar. Özellikle boyuna çizgili duvar kağıdı kullanmak alçak tavanlı mekanda ferahlık elde edilmesini sağlayacaktır. Dekorasyonda klasik tarz tercih edilirse motifli desenler kullanılabilir.

Dekorasyonda canlı cıvıl cıvıl bir bahar esintisi hissettirmek istenirse çiçekli desenlerle dekore edilebilir.

Dekorasyonda desen kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus farklı desenlerin bir arada kullanılmaması ve çok fazla desen kullanılmamasıdır.

2 thoughts on “Ev Dekorasyonunda Desen Kullanımı

  1. Küçük salonlarda desen pek iyi sonuç vermiyor benim başıma geldi değiştirmek zorunda kaldım.

  2. fazla desen gözü yoruyor az ve yerinde kullanmak daha uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu Önerileri

Küçük Ev Dekorasyonu. Küçük sıcak huzurlu bir ev herkesin hayaldir. Lakin söz konusu küçük ev dekorasyonu ise bu tip küçük evlerin büyük sorunları olabilir. Bu makalemiz de sizlere küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı anlatmaya çalışacağız. Çekirdek aile kavramı ile büyütülen bizlerin bazen bütçe bazen ise modern hayatın baskısı ile küçük evler de yaşamaya mecbur kaldığımız […]

Devamını oku
Dekorasyon

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bu makalemizde country dekorasyon nedir ve country dekorasyon nasıl yapılır gibi soruların cevabını birlikte bulacağız. Kısaca makalemizin amacı country dekorasyon nasıl olmalı anlatmak umarım başarılı oluruz. Country tarzı dekorasyon nedir? Aslına bakarsanız bu dekorasyon türünü kısaca özetlemek gerekirse eskitme yönetimi ile yapılan dekorasyon türü diyebiliriz. Bu dekorasyon türünde yeni mobilyalar eskitme yönetimi ile kullanılır. Böylece […]

Devamını oku
Dekorasyon

Antre ve Giriş Dekorasyonu Örnekleri

Antre Dekorasyonu Biz insanlar da ilk intiba denilen kavram çok önemlidir. Başka bir insan ile tanıştığımızda ya da yeni bir mekan keşfettiğimizde o kişi ve o mekan ile ilk fikrimiz ne olur ise bu fikir bir ömür kolay kolay değişmez. Bu sebeple şahsi fikrim olarak bir ev için ya da işletme için ilk dekorasyon yapılması […]

Devamını oku