Dekoratif Perde Seçimi

Dekoratif Perde Seçimi

Ev dekorasyonunda en önemli aksesuarlardan biri perdedir. Doğru seçilmiş perde bir odanın daha şık ve özenli olmasını sağlayabilir. Yanlış seçilmiş bir perde ise odanın basık ve özensiz görünmesine neden olabilir. Dekorasyonda ilk önce mobilyalar ve duvar rengi belirlenmeli daha sonra ise perde modeline karar verilmelidir. Perde mevcut ev dekorasyonuna uyumlu ve tamamlayıcı olmalıdır.

Dekoratif Perde Seçimi

Dekoratif perde seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri odada ne kadar doğal ışıktan yararlanılacağıdır. Yatak odaları doğal ışığı fazla almasına gerek olmayan bir oda olmasından dolayı koyu renk ve kalın kumaştan perde kullanılabilir. Gün ışığından uzun süre faydalanmak istenen odada ise açık renk ve ince kumaştan perdeler tercih edilmelidir.

dekoratif-perde-secimi2

Bir oda için perde seçilirken odanın dekorasyon tarzı çok önemlidir. Modern tarzda dekore edilmiş bir odada stor perde, geometrik desenli, çizgili veya zebra model denilen duble perdeler kullanılabilir. Renkli ve çok aksesuar kullanılan bir odaya sade perde kullanılmalıdır. Büzgülü kendinden desenli tüller ve katlamalı perdeler bu şekilde dekore edilmiş bir odada kullanılabilir. Klasik tarzda dekore edilmiş bir odada ise organze, ipek ve parlak kumaşlardan yere kadar uzanan perde kullanılabilir. Ayrıca klasik tarz dekorasyonda ahşap jaluzi ve fon perdeler kullanılabilir.

dekoratif-perde-secimi3

Perdeler kullanılacağı odaya göre farklı modellerde ve kumaşta olmalıdır. Mutfak perdesi ile salon perdesinin aynı tarzda olmayacağını herkes bilir. Mutfak ve oturma odası perdelerinin sık yıkanması gerekeceği için kolay yıkanan ve ütü istemeyen perdeler seçilmelidir. Kumaş veya ahşap stor perdeler ile katlamalı modeller bu odalar için uygun modellerdir. Çocuk odasına renkli desenli perdeler seçilebilir. Yatak odası için yatak örtüsü rengine uyumlu bir perde seçilirse odanın daha şık görünmesi sağlanabilir.

dekoratif-perde-secimi4

Dekoratif perde seçerken pencerenin yapısı da önemlidir. Büyük pencerelerde yere kadar uzanan perdeler seçilmelidir. Küçük pencereler içinse sade modeller tercih edilmelidir. Pencere dar ise rüstik perde taşıyıcı veya korniş pencereye göre uzun olmalıdır. Özel tarz bir pencereniz varsa pencerenin özelliğini bastırmamak için çok desenli perdeler seçilmemelidir.

Perde seçerken bütün bu belirtilen özellikler dikkate alınarak perde seçilmelidir. Bütün bu özelliklere dikkat ederek perde seçilirse kullanışlı ve odaya şıklık katan perde seçmek mümkündür. Odaya perde seçerken pahalı olanını değil de oda ile uyumlu perdeyi seçmelisiniz.

One thought on “Dekoratif Perde Seçimi”

  1. kaliteli perde çok önemli evin havasını değiştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Tekstili

Artemis Yeni Halı Çeşitleri

Artemis Halı Modelleri Anadolu’nun en kadim şehirlerinden Gaziantep’te kurulan Artemis Halı markası, İstanbul başta olmak üzere ülkemizin büyük şehirlerinde geniş show room ve bayi ağına sahiptir. Her zevke ve bütçeye hitap etme iddiasıyla yola çıkan bu firma, uzun yıllardır edindikleri tecrübe ve deneyimi cömertçe halı tasarımlarına dönüştüren uzman bir kadroya da ev sahipliği yapıyor. Ürettikleri […]

Devamını oku
Yararlı Bilgiler

Koltuk Seçmenin Püf Noktaları

Koltuklar ve kanepeler hayatımızda ne kadar önemli bir yer kaplıyor aslında. İşten yorgun argın geldiğinizde kendinizi en sevdiğiniz, en rahat ettiğiniz koltuğa atıp bacaklarınızı uzatmanın keyfini inkar edebilir misiniz örneğin? Ne kadar basit gibi ama bir yandan da ne kadar huzur verici, ne kadar dinlendirici. Koltuk seçerken bazı noktalara dikkat ederseniz daha da keyif verici […]

Devamını oku
Büro Mobilyası Yararlı Bilgiler

İdeal Çalışma Odası İçin Öneriler

Dersleriniz, ödevleriniz veya işiniz için evinizde bir ev ofisi oluşturmayı düşünüyorsanız verimli sonuçlar almak için ideal çalışma odası ortamını oluşturmanızda fayda var. İşte bu konuda size faydalı olabilecek birkaç fikir: Çalışma masasının varsa doğayı, yeşili gören bir yere konumlandırılmasında fayda var. Böyle bir imkanınız yoksa çalışma odasına bitkiler koyun veya güzel bir doğa fotoğrafı asın. […]

Devamını oku