Ev DekoruYararlı Bilgiler

Desen Çeşitleri ve Dekoratif Etkileri

Desen Çeşitleri ve Dekoratif Etkileri

Ev dekorasyonunun temelinde renklerin ve desenlerin uyumu çok önemlidir. Teknoloji ve baskı tekniğinin gelişmesi ile desenlerden sınırsız sayıda tasarım elde etmek mümkündür. Dekorasyonda farklı desenlerin bir araya getirilmesi zor görünse de temel desen çeşitlerinin bilinmesi ve desen yoğunluklarının farklı şekilde kullanılması ile şık dekorasyonlar oluşturulabilir. Desenlerin kullanıldığı yerler koltuklar, halı, perde ve duvar kağıdıdır.

Desen Çeşitleri ve Dekoratif Etkileri

Değişik renklerden oluşan desenler temel özelliklerinden dolayı 4 temel gruba ayrılabilir. Geometrik desenler, çiçekli desenler, motifli desenler ve resimli desenler.

desen-cesitleri-dekoratif-etkileri2

Dekoratif Motifli desenler
Birbirini tekrar eden şekiller motif desenlerdir. Neredeyse tüm dekorasyon tarzında kullanılan desenlerdir. Ev dekorasyonunda halıda, perdede koltuk kumaşlarında motif desenleri çok fazla kullanılmaktadır. Banyolarda denizyıldızları, deniz kabukları, şeytanminareleri gibi motifler kullanılmaktadır. Çocuk odalarında ise doğadan motifler kullanılmaktadır. Çocuk odalarında en çok kullanılan motifler ise hayvan ve yıldız motifleridir. Dekorasyonda kullanılan motifler mekanın derinlik kazanmasını sağlamaktadır.

desen-cesitleri-dekoratif-etkileri3

Dekoratif Çiçek desenleri
Doğanın sahip olduğu güzelliğin ve canlılığın dekorasyonda kullanılmasıdır. Kumaşlarda kullanılan İngiliz Country tarzı desenler en çok kullanılanlardır. Çiçek desenleri evin birçok kısmında kullanılmaktadır. Koltuklarda ve yatak odası takımlarında kullanılarak ortama canlılık ve neşe vermektedir. Çiçek desenleri kullanılırken desen yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Dekorasyonda çok fazla çiçek deseni kullanılırsa gözü yorucu ve boğucu bir ortam oluşturabilir. Her odada sadece bir çiçek deseni kullanılmalıdır birkaç desen bir arada kullanılırsa karmaşa yaratır.

desen-cesitleri-dekoratif-etkileri4

Dekoratif Geometrik desenler
Dekorasyonda çok kullanılan çizgiler geometrik desenlerdir. Ofis dekorasyonlarında geometrik desenler çok kullanılmaktadır. Dikey çizgili bir duvar kağıdının kullanılması alçak tavanlı bir mekanın ferah görünmesini sağlayacaktır. Dekorasyonda kullanılan geometrik desenler kusurların geri plana itilmesini sağlamaktadır. Geometrik şekillere sahip dekoratif objelerde günümüzde dekorasyonda çok kullanılmaktadır.

desen-cesitleri-dekoratif-etkileri5

Dekoratif Resimli desenler
Bu yıl çok sık kullanılan desenlerdendir. Teknolojinin ve dijital baskının gelişmesi ile birçok kumaş türünde kullanılmaktadır. Dekorasyonda perde ve koltuk kumaşlarında son yılların modası olarak kullanılmaktadır. Ünlü kişilerin görsellerinden oluşan kumaşlar koltuk ve perdelerde kullanılarak konsept oluşturulmaktadır. Deniz, orman, sahil, şehir temalarının işlendiği kumaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Bir odada çok farklı resimli desenler bir arada kullanılırsa karmaşaya neden olabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. desenler biliçli kullanıldıklarında bulundukları ortama çok modern bir hava katıyorlar.

  2. dekoratif desen satın almak istiyorum size nasıl ulaşacağoım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu