Dekoratif Mozaik Zemin ve Duvar Kaplamaları

Dekoratif Mozaik Zemin ve Duvar Kaplamaları

Dekorasyonda konsept tasarım oluşturulmak istendiğinde mozaik duvar ve zemin kaplamaları sık kullanılmaktadır. Ev dekorasyonlarında salon, mutfak ve banyoda mozaik duvar kaplamaları kullanılmaktadır. Duvar mozaik kaplamalarında cam, çini ve farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kiremit stil mozaiklerde çok kullanılan duvar kaplamalarındandır. Salon dekorasyonunda odanın sadece bir duvarında mozaik duvar kullanılarak güzel bir konsept oluşturulabilir.

Dekoratif Mozaik Zemin ve Duvar Kaplamaları

Modern tarzda ve sade renklerden oluşmuş mobilyalarla döşenen bir salonda tek bir duvarda mozaik duvar kaplaması kullanılarak ortama renk katılmış olur. Modern ve sade dekorasyonlarda fazla aksesuar ve objeler kullanılmak istenmediğinde mozaik duvar kaplaması kullanmak çok doğru bir seçim olur.

dekoratif-mozaik-zemin-duvar-kaplamalari2

Kafe, restoran, bar, otel gibi ticari işletmelerde de çok kullanılmaktadır mozaik zemin ve duvar kaplamaları. Bu tip duvar kaplamalarında renk geçişleri doğru kullanılması çok önemlidir. Doğru renk geçişi yapılmazsa oluşturulmak istenen şıklık elde edilemez ve renk karmaşası oluşur.

dekoratif-mozaik-zemin-duvar-kaplamalari3

Mobilyaların çok renkli ve desenli olduğu bir mekanda duvarda uygulanacak mozaik kaplama ortamın boğucu ve karmaşık görünmesine neden olur. Konsept renk belirlenerek dekore edilen bir mekanda mozaiklerde de bu renk geçişlerinin tercih edilmesi daha doğru olur.

Mozaik uygulamasının tek bir duvarda yapılması ve nötr renklerin kullanılması algı karmaşası yaratılmadan dekorasyonun gerçekleştirilmesini sağlanmış olur.

dekoratif-mozaik-zemin-duvar-kaplamalari4

Duvarın orta kısmının altından yapılan mozaik duvar kaplaması duvarın üst bölümünün daha yüksek algılanmasına neden olur. Bu şekilde yapılan duvar kaplaması tavanın daha yüksek ve odanın ferah görünmesini sağlar.

Odanın sadece bir duvarına tamamen mozaik kaplama yapılabileceği gibi 50-60 cm kalınlığında mozaik kaplamalar yapılabilir. Duvarın sadece alt kısımlarına mozaik kaplaması yapılarak modern bir tarz yaratılabilir. Duvar mozaikleri dekorasyonda kullanılan objeler ve aksesuarlar gibidir. Duvar ve yer mozaikleri dekorasyona renk katar. Özellikle küçük mekanlarda çok fazla obje kullanılmak istemeyen dekorasyonlarda duvar mozaikleri kullanılabilir.

dekoratif-mozaik-zemin-duvar-kaplamalari5

Mozaikler ile döşenmiş bir yerde halı kullanmadan sade ve şık görüntü elde edilebilir. Çok sade renklerden oluşan mobilya ile dekore edilmiş bir mekanda mobilyanın tonlarından oluşan mozaiklerle ortama farklı bir görsellik kazandırılır.

Evlerde yapılan dekoratif değişikliklerde mobilya değiştirme imkanı olmayan durumlarda odanın bir duvarında yapılan mozaik duvar kaplaması ile odada farklılık yaratılabilir. Fakat duvarda mozaik yapılırken mobilyalarla renk uyumuna dikkat edilmelidir.

One thought on “Dekoratif Mozaik Zemin ve Duvar Kaplamaları”

  1. mozaik duvar döşemesi kaliteli malzeme kullanılıp uygun desen seçildiğinde çok güzel sonuç veriyor tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banyo

Banyo Dekorasyonu Banyonuzu Farklılaştırır

Banyo Dekorasyonu Her konuda yapmamız gerektiği gibi; banyo dekorasyonu alanında da, farkımızı daima koymalıyız. Sıradanlıklara tahammülü olmayanların, en güzel fikirleri üreterek, diledikleri gibi değişik tasarımlara eriştiği dekorasyon alanında, her zaman eşsiz bir özen söz konusudur. Evinizin gizli alanı olan banyonuzda, ailenizin hoşuna gidecek küçük değişiklikler ve yenilikler yaparak, daima farklılığınızı ön planda tutabilirsiniz. Birbirinden değişik […]

Devamını oku
Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu Önerileri

Küçük Ev Dekorasyonu. Küçük sıcak huzurlu bir ev herkesin hayaldir. Lakin söz konusu küçük ev dekorasyonu ise bu tip küçük evlerin büyük sorunları olabilir. Bu makalemiz de sizlere küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı anlatmaya çalışacağız. Çekirdek aile kavramı ile büyütülen bizlerin bazen bütçe bazen ise modern hayatın baskısı ile küçük evler de yaşamaya mecbur kaldığımız […]

Devamını oku
Dekorasyon

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bu makalemizde country dekorasyon nedir ve country dekorasyon nasıl yapılır gibi soruların cevabını birlikte bulacağız. Kısaca makalemizin amacı country dekorasyon nasıl olmalı anlatmak umarım başarılı oluruz. Country tarzı dekorasyon nedir? Aslına bakarsanız bu dekorasyon türünü kısaca özetlemek gerekirse eskitme yönetimi ile yapılan dekorasyon türü diyebiliriz. Bu dekorasyon türünde yeni mobilyalar eskitme yönetimi ile kullanılır. Böylece […]

Devamını oku