Ev Dekoru

Vintage Tarzı Dekorasyon Nedir?

Vintage tarzı dekorasyon daha çok 1920-1950 yıllarında popüler olan mobilya ve dekoratif aksesuarların günümüz mobilyalarıyla kombinlenerek kullanılmasıdır. Uygulamada zaman aralığının daha geniş tutulduğu da görülür. Vintage dekorasyon stilinde kullanılan mobilyalar ailenin büyüklerinden kalmış olabilir veya bu tarz eşyalar satan yerlerden temin edilebilir. Daha çok yatak odaları olmak üzere evin bir veya birkaç köşesinde uygulanan bu dekorasyon tarzında esas olan kullanılan eşyanın belli bir dönemi yansıtması, o dönemin tasarımcılarının elinden çıkmış olmasıdır.

Vintage Tarzı Dekorasyon Nedir?

vintage-dekorasyon-nedir-02

vintage-dekorasyon-nedir-03

vintage-dekorasyon-nedir-04

vintage-dekorasyon-nedir-05

vintage-dekorasyon-nedir-06

1920-50’lerde kullanılan mobilya modelleri günümüzdekilerden farklı olarak daha sert ve sivri hatlı parçalardır. Vintage stili dekorasyon uygulamalarında tercih edilen yöntem bir mekanı tamamıyla böyle bir görünüme büründürmek yerine tek bir koltuk gibi bir parçayı mevcut mobilyalarla beraber kullanmak veya o zamanlara ait aksesuarlardan faydalanmaktır. Bunlar aileden kalma ipekli veya dantel örtüler, şamdanlar, sandıklar, dikiş makineleri veya abajurlar olabilir. Kalın dokulu kadife perdeler, beyaz raflar, çiçek süslemeleri, yatak başlığı olarak kullanılabilecek eski tip paravanlar da vintage dekorasyon unsurları arasındadır.

vintage-dekorasyon-nedir-07

vintage-dekorasyon-nedir-08

vintage-dekorasyon-nedir-09

vintage-dekorasyon-nedir-10

vintage-dekorasyon-nedir-11

vintage-dekorasyon-nedir-12

Bu tarzı geniş bir alanda kullanmak isteyenler daha çok vintage yatak odası dekorasyonunu tercih ederler. Cibinlikli yataklar, gösterişli dantel yatak örtüleri, çiçekli duvar kağıtları ve duvarlara asılan eski fotoğraflarla yatak odanızda bu stili yansıtabilirsiniz.

vintage-dekorasyon-nedir-13

vintage-dekorasyon-nedir-14

vintage-dekorasyon-nedir-15

vintage-dekorasyon-nedir-16

Son yıllarda oldukça popüler olan bu dekorasyon stilini geniş salonunuzun bir köşesinde uygulayabilirsiniz. Örneğin yemek masanızın bulunduğu bölüme ince ve sivri ayakları olan bir vintage komodin koyup üstüne eski tip bir çerçeveli ayna asabilirsiniz. Koltuk modelleri seçimi yaparken, vintage koltuk ve komodinden oluşan bir köşe yapıp komodinin üstüne konsepte uygun aksesuarlar ve çiçekler yerleştirebilirsiniz.

BU YAZIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ! 

Solsta 2’li Yataklı Kanepe

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu