Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Ev aydınlatması yapılırken işimizi kolaylaştırmayı ve evi güzelleştirmeyi düşünerek aydınlatma yapılmalıdır. Gün içersinde bir oda farklı şekillerde kullanılır. Mutfakta yemek yaparken ışık olmasını isteriz fakat gece su içmek için mutfağa gittiğimizde loş bir ışık yeterli gelir. Bundan dolayı da farklı kullanımları dikkate alarak odalarda aydınlatma yapılmalıdır.

Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Evde yapılan aydınlatmanın doğru olup olmadığını anlamak için tecrübe etmek gerekir. Evdeki aydınlatma doğru ve yeterli ise gerektiğinde yeteri kadar ışık var demektir. İyi aydınlatılmış bir odada renkler ve detayları daha iyi görebiliriz. Doğru ve yeteri kadar aydınlatılmamış bir odada eşyalar özensiz ve sıradan görünürler. Evde sıcak bir ortam yaratılmak isteniyorsa doğru aydınlatılması gerekmektedir.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali2

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali3

Aydınlatmada amaç genel olarak ortamın aydınlatılması olup avize ve tavan armatürleri ile bu gerçekleştirilebilir. Genel aydınlatmada sarı beyaz ışık kullanmak ev sahibinin tercihine kalmış bir konudur. Tasarruf sağlayan ve az enerji tüketen lambaları kullanılması doğru bir seçim olacaktır. Ev sahiplerinin aydınlatmada yaptıkları en büyük hata sadece temel aydınlatma yapmaktır.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali4

Bir evde aydınlatma yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir aydınlatma ise görev aydınlatmasıdır. Görev aydınlatması yemek pişirirken, makyaj yaparken, kitap okurken, el işi yaparken yaptığımız işi kolaylaştıracak ışığa ihtiyaç duyarız. Sarkıt lambalar, masa lambası, tuvalet lambası ve banyo dolabı lambaları bu grupta yer alan aydınlatma şekilleridir. Odalarda ortam aydınlatması yapıldıktan sonra nerelerde görev aydınlatması yapılması gerektiğine hangi odaları hangi amaçlarla kullanacağınızı belirleyerek karar verebilirsiniz.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali5

Aydınlatma yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir aydınlatmada sevdiğiniz bir köşe veya objenin öne çıkarılması için yapılan aydınlatmadır. Duvar aplikleri, spot lambalar ve dolap içi aydınlatmaları bu amaçla kullanılan aydınlatmalardır. Bu tip aydınlatmada ayarlanabilir anahtarlı lambalar kullanılabilir.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali6

Bir odadaki aydınlatmanın yeterli olup olmadığına karar verirken o odada yapmak istediğiniz tüm işler için yeterince ışık olup olmadığına bakmalısınız. Seçtiğiniz lambaların odanın her köşesini aydınlatıp aydınlatmadığına dikkat etmelisiniz. Evinizde yaptığınız aydınlatmada tasarruflu ampuller kullanmalısınız.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali7

Odada ışıklandırma yaparken farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri kullanmak evinizi daha güzel gösterecektir. Örneğin salonda kullanacağınız bir avize ile birlikte ayaklı lamba ve abajur da kullanarak daha iyi ışıklandırma sağlayabilirsiniz.

Mutfak aydınlatmasında ışığın tepede bir tane olması yetersiz kalabilir. Mutfak tezgahını aydınlatan ve ocağı aydınlatan ışıklara da ihtiyaç duyulur. Banyo aynasının üstünde ve yanında yapılan ışıklandırma ile makyaj yaparken ve tıraş olurken gölge oluşmaz işiniz kolaylaşmış olur.

2 thoughts on “Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

  1. yeterli ve doğru aydınlatılmamış bir salonda eşyalar özensiz ve sıradan görünürler.

  2. evlerde aydınlatma çok önemli iyi aydınlatma ile evin çehresi değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aydınlatma

Alçak Tavanlı Mekan Aydınlatması

Alçak Tavanlı Mekan Aydınlatması Evinizin tavanı alçak ise eviniz basık ve boğucu geliyorsa yapacağınız birkaç değişiklikle bu sorunu giderebilirsiniz. Ferah ve geniş bir odada bulunmak insanlara huzur vereceği gibi küçük ve alçak tavanlı bir oda boğucu olabilir. Evinizin tavanı alçak ise tavanın ışığı yansıtması için beyaz boyalı olması gereklidir. Mekandaki aydınlatma o mekanın olduğundan ferah […]

Devamını oku
Aydınlatma Salon

Dekoratif Avize ve Abajur Modelleri

Dekoratif Avize ve Abajur Modelleri Işığın mekanlarda ve bu mekanlarda yaşayanlar üzerimizde çok önemli etkisi var. Ev dekorasyonunda abajur ve avize seçerken hem odanın kullanım amacına hem de tarzına uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Sizlere modern, özgün ve yaratıcı tasarımları şık lambalara katarak ev ve ofislerin farklı köşeleri için alternatif avize ve abajur modelleri sunuyoruz.

Devamını oku
Aydınlatma Çocuk Odası

Philips Çocuk Odası Aydınlatma Tasarımları

Philips Çocuk Odası Aydınlatma Tasarımları Philips, yılların deneyim ve kalitesini dinamik bir bakış açısıyla harmanladı ve eşi benzeri olmayan tasarımlar üretti. Philips çocukların gözlerini yormayan, dokunmalarına karşı güvenli bir sıcaklık derecesinde olan, kanserojen boya maddesi içermeyen ve tehlike oluşturacak küçük parçaları bulunmayan bir aydınlatma koleksiyonu tasarladı. Yeni tasarımları ister tavanda ister başucunda kullanın, bu muhteşem […]

Devamını oku