Aydınlatma

Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

REKLAM
X

Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Ev aydınlatması yapılırken işimizi kolaylaştırmayı ve evi güzelleştirmeyi düşünerek aydınlatma yapılmalıdır. Gün içersinde bir oda farklı şekillerde kullanılır. Mutfakta yemek yaparken ışık olmasını isteriz fakat gece su içmek için mutfağa gittiğimizde loş bir ışık yeterli gelir. Bundan dolayı da farklı kullanımları dikkate alarak odalarda aydınlatma yapılmalıdır.

Modern Ev Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Evde yapılan aydınlatmanın doğru olup olmadığını anlamak için tecrübe etmek gerekir. Evdeki aydınlatma doğru ve yeterli ise gerektiğinde yeteri kadar ışık var demektir. İyi aydınlatılmış bir odada renkler ve detayları daha iyi görebiliriz. Doğru ve yeteri kadar aydınlatılmamış bir odada eşyalar özensiz ve sıradan görünürler. Evde sıcak bir ortam yaratılmak isteniyorsa doğru aydınlatılması gerekmektedir.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali2

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali3

Aydınlatmada amaç genel olarak ortamın aydınlatılması olup avize ve tavan armatürleri ile bu gerçekleştirilebilir. Genel aydınlatmada sarı beyaz ışık kullanmak ev sahibinin tercihine kalmış bir konudur. Tasarruf sağlayan ve az enerji tüketen lambaları kullanılması doğru bir seçim olacaktır. Ev sahiplerinin aydınlatmada yaptıkları en büyük hata sadece temel aydınlatma yapmaktır.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali4

Bir evde aydınlatma yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir aydınlatma ise görev aydınlatmasıdır. Görev aydınlatması yemek pişirirken, makyaj yaparken, kitap okurken, el işi yaparken yaptığımız işi kolaylaştıracak ışığa ihtiyaç duyarız. Sarkıt lambalar, masa lambası, tuvalet lambası ve banyo dolabı lambaları bu grupta yer alan aydınlatma şekilleridir. Odalarda ortam aydınlatması yapıldıktan sonra nerelerde görev aydınlatması yapılması gerektiğine hangi odaları hangi amaçlarla kullanacağınızı belirleyerek karar verebilirsiniz.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali5

Aydınlatma yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir aydınlatmada sevdiğiniz bir köşe veya objenin öne çıkarılması için yapılan aydınlatmadır. Duvar aplikleri, spot lambalar ve dolap içi aydınlatmaları bu amaçla kullanılan aydınlatmalardır. Bu tip aydınlatmada ayarlanabilir anahtarlı lambalar kullanılabilir.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali6

Bir odadaki aydınlatmanın yeterli olup olmadığına karar verirken o odada yapmak istediğiniz tüm işler için yeterince ışık olup olmadığına bakmalısınız. Seçtiğiniz lambaların odanın her köşesini aydınlatıp aydınlatmadığına dikkat etmelisiniz. Evinizde yaptığınız aydınlatmada tasarruflu ampuller kullanmalısınız.

modern-ev-aydinlatmasi-nasil-olmali7

Odada ışıklandırma yaparken farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri kullanmak evinizi daha güzel gösterecektir. Örneğin salonda kullanacağınız bir avize ile birlikte ayaklı lamba ve abajur da kullanarak daha iyi ışıklandırma sağlayabilirsiniz.

Mutfak aydınlatmasında ışığın tepede bir tane olması yetersiz kalabilir. Mutfak tezgahını aydınlatan ve ocağı aydınlatan ışıklara da ihtiyaç duyulur. Banyo aynasının üstünde ve yanında yapılan ışıklandırma ile makyaj yaparken ve tıraş olurken gölge oluşmaz işiniz kolaylaşmış olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. yeterli ve doğru aydınlatılmamış bir salonda eşyalar özensiz ve sıradan görünürler.

  2. evlerde aydınlatma çok önemli iyi aydınlatma ile evin çehresi değişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu