Aydınlatma

Alçak Tavanlı Mekan Aydınlatması

REKLAM
X

Alçak Tavanlı Mekan Aydınlatması

Evinizin tavanı alçak ise eviniz basık ve boğucu geliyorsa yapacağınız birkaç değişiklikle bu sorunu giderebilirsiniz. Ferah ve geniş bir odada bulunmak insanlara huzur vereceği gibi küçük ve alçak tavanlı bir oda boğucu olabilir. Evinizin tavanı alçak ise tavanın ışığı yansıtması için beyaz boyalı olması gereklidir. Mekandaki aydınlatma o mekanın olduğundan ferah görünmesini sağlayacaktır. Aydınlatma ve çizgili yüzeylerle mekan daha yüksek görünür. Perdeler ile duvar kağıtları dikey olursa ve aydınlatma da tavana yönlendirilirse mekanda yükseklik sağlanabilir.

Alçak Tavanlı Mekan Aydınlatması

Alçak tavanlı mekanda kesinlikle kullanılmaması gereken bir diğer uygulama da kartonpiyerdir. Tavanda kullanacağınız kartonpiyer ince bir tasarıma sahip olsa da alçak tavanlı mekanlarda kullanılmamalıdır.

alcak-tavanli-mekan-aydinlatmasi2

Alçak tavanlı ortamlarda yarım karpuz lambalar veya tavana yakın, ince hatlı ve yanlara doğru çiçek gibi açılan avizeler kullanılması uygundur. Tavanı yüksek olmayan ortamlar için bir diğer çözüm de tavandan yapılacak spot ya da gizli aydınlatmalardır. Kartonpiyer arasından lambalar görülmeden yapılan aydınlatmaya gizli aydınlatma denir. Keza spot lambalar kullanarak alçak tavanlı bir evi dilediğiniz gibi aydınlatmanız mümkündür. Yerden aydınlatma tercihi alçak tavanlı evler için tercih edilebilecek bir diğer yöntem olabilir.

alcak-tavanli-mekan-aydinlatmasi3

Alçak tavanlı bir mekanda kullanılmaması gereken aydınlatmalardan biri de büyük ve görkemli avizelerdir. Aşağı doğru aydınlatma sağlayan avizeler odanın tavanının olduğundan da alçak görünmesine neden olacaktır. Klasik mobilya dekorasyon tarzında döşenen evlerde genelde tavandan sarkan kristal avize kullanılır. Ama tavanlarınız alçaksa bu tür avize seçimi istediğiniz sonucu vermeyecek, şık bir görüntü elde edilemeyecektir.

alcak-tavanli-mekan-aydinlatmasi4

Yerden duvarı aydınlatan aydınlatma aksesuarları kullanabilirsiniz. Odanın duvarına nötr renklere sahip resimler asabilirsiniz. Resimler normalde göz hizasında asılırlar fakat alçak tavanlı odalarda göz hizasından 10 cm yukarı asmalısınız. Yerden gelen ışıkla duvar olduğundan daha uzun görünür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Alçak tavan için en uygunu spot aydınlatma oluyor tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu