Bahçe

Küçük Bahçeler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük bahçeler sevdiğiniz türden çiçeklerin bakımını sağlayarak vakit geçirmek, şehir hayatının bunaltıcılığını bir nebze de olsa azaltabilmek ve domates, biber gibi sebzeleri yetiştirebileceğiniz küçük bir bahçeye sahipseniz; çok şanslı olduğunuzu söylememiz gerekir. Günümüzde metropollerde yaşayan çoğu insan böyle bir imkâna sahip olmadığı gibi, ömürlerini hiçbir zaman bahçe bakımı yapmadan veya çiçek yetiştirmeden tamamlayabiliyorlar. Bu yüzden küçük de olsa bir bahçeye sahip olmak gerçekten büyük bir imkân. Bahçe dekorasyonu için biraz zaman harcayarak çok güzel sonuçlar elde etmek sizin elinizde.

Küçük Bahçeler İçin Dekorasyon Önerileri
Küçük bahçe dekorasyonu
Küçük bahçe dekorasyon örneği

Küçük bahçeleri tasarlarken…

Bahçeniz her ne kadar küçük de olsa, bu dezavantajı bir fırsata çevirebilmeniz mümkün. Bunun için bahçenizdeki eşyaların yerleşimini çok titiz bir şekilde ayarlamanız gerekir.

Küçük bahçe peysaj çalışması örneği
Küçük bahçe mobilyaları
Küçük bahçe yürüme alanı örneği

Küçük bahçeleri tasarlarken başvurabileceğiniz tüyolar şu şekilde sıralanabilir:

  • Bahçenin bir köşesini mutlaka oturmak için sandalye veya koltuk minderleriyle donatın. Eğer yeteri kadar alan varsa bir masa da yerleştirebilir, kahvaltı ve akşam yemeklerini bu masada yiyebilirsiniz.
  • Düz renk duvarların aksine bahçeler için tasarlanan duvar saksılarını kullanabilirsiniz. Böylece duvarlarınız hiç olmadığı kadar yeşil gözükür.
  • Her ne kadar küçük de olsa bahçeyi ikiye veya üçe bölmeyi düşünebilirsiniz. Sebzeler bir tarafta, süs bitkileri diğer tarafta konumlandırılabilir.
  • Bahçenizde mavi, sarı ve yeşil renkli bitkilere yer verin. Ancak işi abartıya kaçırıp bahçenize göz yorucu bir renk cümbüşünün hakim olmasına da izin vermeyin.
  • Ağaç yetiştirmek küçük bahçeler için hayal gibi gözüküyor olsa da, bodur ağaç fidanları satın alarak bahçenize ekmeyi düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu